اصل رقابت کيفيت است و ما هنوز بی رقيب هستيم, کپسول های آتش نشاني | سیستم های اعلام حریق | سیستم های اعلام نشتی گاز, فروش سیستم های اعلام حریق | شارژ و فروش انواع کپسول های آتش نشانی , تابلو با متعلقات و اتصالات آلومینیومی | سیستم های هشدار دهنده نشت گاز های کشنده

ضد آتش اصفهان

کپسول‌های آتش نشانی

کپسول‌های آتش نشانی
  • تاریخ نشر : 1396/08/09
  • نویسنده : خدمات آتشنشانی ضدآتش
  • تعداد بازدید : 2740
  • تعداد پسندیدن :

یکی از نیازهای اساسی هر خانه یا اداره ای ، کپسول آتش نشانی است ؛ اگر با این وسیله آشنایی داشته باشیم ، می‌توانیم با استفاده درست از آن حریق را مهار نماییم.


آتش چیست؟

آتش نتیجه یک واکنش شیمیایی است که معمولاً میان اکسیژن اتمسفر و یک نوع سوخت اتفاق می‌افتد؛ البته تنها احاطه یک ماده سوختنی به وسیله اکسیژن ، سبب آتش گرفتن آن نمی‌شود. بلکه برای این که واکنش احتراق اتفاق بیفتد باید ماده سوختنی به حدی گرم شود که به دمای احتراق خود برسد.
برای این که یک چوب آتش بگیرد اتفاقاتی رخ می‌دهد که به ترتیب به آنها اشاره می‌کنیم :
– ابتدا باید چوب تا دمای بسیار بالا گرم شود. اصطکاک ، نوری که به وسیله ای متمرکز شود و یا چیزی که قبلاً سوخته باشد می‌تواند علتی برای گرم شدن چوب باشد.

– وقتی چوب به دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد رسید مواد سلولزی سازنده آن تجزیه می‌شوند.
– مواد تجزیه شده به صورت گازهای فراری که بیشتر ترکیبی از هیدروژن ، کربن و اکسیژن هستند ، آزاد می‌شوند تا آب ، دی اکسید کربن و …. به وجود آید.
– گازهایی که به هوا متصاعد شده اند ، تولید زبانه آتش می‌کنند . اتمهای کربن در این زبانه با افزایش حرارت تولید نور می‌کنند .
– حرارت زبانه آتش سبب می‌شود که ماده سوختنی در دمای اشتغالش باقی بماند و تا وقتی ماده سوختنی و اکسیژن باقی باشد به سوختنش ادامه دهد .
همانطور که دیدید در پروسه سوختن ۳ عنصر ضروری لازم است: دمای بالا ، اکسیژن یا گازهای مشابه و ماده سوختنی . کپسول‌های آتش نشانی برای حذف حداقل یکی از این ۳ مورد طراحی شده اند.
یکی از راههای کنترل آتش ، سردکردن ماده سوختی تا زیر نقطه اشتعالش است و آب یکی از بهترین راهها برای این کار است تا سیکل سوختن قطع شود. برای حذف اکسیژن باید به وسیله ای آتش را خفه کنید تا هوا به آن نرسد که بهترین راه پوشاندن آتش با یک پتوی سبک و یا ریختن مواد غیر قابل اشتعال از قبیل شن روی آتش است. حذف ماده سوختنی که یکی دیگر از روشهای کنترل آتش است راه دشوارتری است. مثلاً وقتی منزلی آتش می‌گیرد ، ماده سوختنی در حقیقت خود خانه و وسایل آن است که حذف آن بسیار دشوار است و تنها وقتی حذف می‌شود که کل آن سوخته باشد.
کپسول‌های آتش نشانی استوانه‌های فلزی محکمی هستند که با آب یا یک نوع ماده خفه کننده پر شده اند و وقتی اهرمی را که بالای این استوانه است فشار دهید ، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود . در این کپسول‌ها یک لوله ، مخزن تحت فشار کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده است. در بالای سیلندر ، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده ای مانند دی اکسید کربن پر شده است و یک شیر جلوی انتشار دی اکسید کربن را می‌گیرد.
برای استفاده از کپسول آتش نشانی باید ضامن کپسول را کشیده و اهرم آن را فشار داد. این اهرم یک میله را فشار می‌دهد تا شیر فنری را به پایین فشار دهد و مسیر خروجی را باز کند. گاز فشرده شده بر اثر فشار کم محیط رها می‌شود . این امر موجب می‌شود که مواد موجود در کپسول با نیروی قابل ملاحظه ای از مخزن به دهانه خروجی منتقل شده، خارج شود .
روش درست استفاده کردن از کپسول آتش نشانی این است که آن را مستقیماً روی سوخت هدف گیری و روی تمامی سوخت پخش کنید. اگر فقط شعله‌ها را هدف گیری کنید، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید.

خرید کپسول آتش نشانی:

برای خرید کپسول آتش نشانی مورد نظرتان می‌توانید با مجموعه ضد آتش تماس گرفته و با مشاوره متخصصین مربوطه در جهت خرید،  کپسول مناسب خود را انتخاب کنید.